۲۴ فروردین ۱۳۹۲

مهریه های عجیب و غریب گاهی شگفت انگیزتر از آن هستند که بتوانید آنها را باور کنید. مهریه هایی که اگر عاقبتشان به شکایت و دادگاه نرسد، شاید هیچ وقت از وجودشان با خبر نشوید! با این حال، خیلی از کسانی که در گوشه و کنار این کشور ازدواج می کنند، با هزار و یک دلیل سراغ این مهریه ها می روند؛ ترس از آینده، خلاقیت یا حتی علاقه های عجیب شخصی!

بال مگس

یکی از عجیب ترین مهریه های تاریخ ایران چهار سال قبل در شعبه ۲۶۴ دادگاه خانواده به اجرا گذاشته شد: یک کیلو بال مگس! سال ۸۶ بود که زنی با مراجعه به دادگاه خانواده به قاضی گفت تنها در صورتی حاضر به طلاق می شود که همسرش یک کیلو بال مگس مهریه او را بپردازد! او که سومین ازدواج خود را شکست خورده می دید، دلیل جدایی از همسرش را فریبکاری او عنوان کرد و گفت: «همسرم علی رغم متاهل بودن، با من ازدواج کرده و حالا من تا مهریه ام را نگیرم از زندگی اش بیرون نمی روم.»

دست چپ داماد

اما عجیب تر از بال مگس، مهریه زن جوان دیگری بود که ۶سال قبل در شعبه ۲۶۳دادگاه خانواده تهران به اجرا گذاشته شد. این زن که دست‌ چپ‌ هـمسـرش‌ را به عنوان مهریه خود انتخـاب‌ کـرده‌ بـود، بـا مـراجعـه‌ بـه‌ دادگـاه‌ خانواده گفت: “من‌ از بچگی‌ با دختران‌ فامیل‌ در رقابت‌ بودم‌ و می خواستم مهریه ای متفاوت داشته باشم. از طرفی خانواده همسرم بسیار ثروتمند هستند و هر تعداد سکه‌ که‌ مهرم می کردند می توانستند بپردازند. بنابراین تصمیم گرفتم برای‌ محکم‌ کاری‌ دست‌ شوهرم را به همراه ۷۰۰ سکه‌ مهریه‌ام‌ قرار دهم و آنها هم پذیرفتند.”

اما سه سال بعد که زن جوان متوجه شد همسرش پایبند اخلاقیات نیست، به دادگاه خانواده رفت تا با اجرا گذاشتن مهریه اش، همسرش را ادب کند!
زن جوان می گفت دلش می‌خواهد مهریه‌اش آنقدر خاص و تعهد‌آور باشد که شوهرش هیچ‌گاه نتواند از قید و بند آن خودش را رها کند. بنابراین یک ماه بعد از عقد به دفترخانه رفتند و قرار گذاشتند بدون اطلاع خانواده ها، یک بند دیگر به مهریه اضافه کنند: چشم های آقای داماد!

چشم هایش!

سال گذشته، زن دیگری به دادگاه رفت و چشم های شوهرش را از دادگاه خواست! او عروس یک خانواده ثروتمند شده بود که ۵هزار سکه مهرش کرده بودند اما کابوس تکرار زندگی خواهر مطلقه اش دست از سر او بر نمی داشت. بنابراین بعد از عقد از همسرش خواست تا چشم هایش را مهر او کند. زن جوان می گفت دلش می‌خواهد مهریه‌اش آنقدر خاص و تعهد‌آور باشد که شوهرش هیچ‌گاه نتواند از قید و بند آن خودش را رها کند. بنابراین یک ماه بعد از عقد به دفترخانه رفتند و قرار گذاشتند بدون اطلاع خانواده ها، یک بند دیگر به مهریه اضافه کنند: چشم هایی آقای داماد!

اما چند ماه بعد ورق برگشت و اختلافات آن دو شروع شد تا جایی که چاره ای جز طلاق نماند. البته قاضی دادگاه اعلام کرد که طبق قانون شرع اعضای اصلی بدن قابل جدا کردن نیست و تعهد مالی ایجاد نمی‌کند، چون چشم زمانی که زنده و قابل استفاده برای فرد باشد، باارزش است و نمی‌تواند مورد رهن و گرو قرار بگیرد.

ضمن آنکه مهریه همان است که عقد براساس آن صورت گرفته و داماد فقط محکوم به پرداخت پنج هزار سکه طلا است.

۱۹۷۸ توپ ورزشی!

سال۸۷ زوج دیگری در شعبه ۲۶۸ دادگاه خانواده از هم جدا شدند، آن هم با یک مهریه عجیب! ۱۹۷۸توپ ورزشی که البته زن آنها را بخشید تا جانش را بردارد و فرار کند.

این زن جوان که تنیس باز موفقی هم هست، می خواست نشان دهد مادیات برایش اهمیتی ندارد. به همین دلیل مهریه اش را ۱۹۷۸ توپ ورزشی قرار داد اما بعد از ۷سال از ازدواج، به دادگاه رفت تا با بخشیدن مهرش طلاق بگیرد. چون همسرش اصرار داشت به کانادا مهاجرت کنند، اما او دوست نداشت از ایران برود. به همین دلیل این زوج به صورت توافقی جدا شدند.

آهوی وحشی

پرونده شکایت زنی با مهریه ۱۰ آهوی وحشی هم یکی از عجیب ترین پرونده هایی بود که دو سه سال قبل در دادگاه خانواده به جریان افتاد. مهناز ۲۶ساله که با یکی از آشنایان خود در شهر مادری اش ازدواج کرده بود، به دلیل علاقه ای که به طبیعت داشت این مهریه را انتخاب کرد. او چند ماه بعد از ازدواج به خاطر شغل همسرش به تهران آمد اما آنقدر تنهایی و غربت آزارش داد تا تصمیم گرفت مهریه اش را اجرا بگذارد و شوهرش را مجبور کند تا زمانی که ۱۰ راس آهوی وحشی را شخصا از دشت های شهرستان محل سکونتشان شکار نکرده، به تهران برنگردند!

مهریه گریه دار

البته مهریه های عجیب همیشه به همین خنده داری نیستند. سال ۸۸ یک خبر دیگر در دادگاه های خانواده پیچید که مصداق عینی مهریه عندالمطالبه بود: «زن جوانی که ۶ ماه از عقدش می گذشت به دادگاه رفت و مهریه میلیاردی اش را به اجرا گذاشت! او به قاضی گفت: همسرم خیلی مهربان است. اما مهریه حق من است و اگر همسرم من را دوست دارد باید حقم را بپردازد. اگر هم توان مالی اش را ندارد مشکل خودش است!»

آشنایی این زوج جوان از دانشگاه شروع شد و آنقدر برای به هم رسیدن دردسر کشیدند که داماد عاشق حاضر شد همه شرط های پدر عروس را برای ازدواج بپذیرد. خانواده عروس از پسر خواسته بود ۲۴ کیلو شمش طلا و ۱۳۶۴ سکه مهر دخترشان کنند. در روز بله بران، مادر بزرگ دختر گفت سکه رسم امروزی ها است و مهر عروس باید پول باشد. به همین دلیل پدرعروس به احترام مادرش یک میلیارد تومان وجه نقد هم به مهریه اضافه کرد!

داماد هم که فکر می کرد مهریه را کی داده و کی گرفته، برای این که عقب نماند گفت: من هم ۱۳۶۴ شاخه رز سیاه به این مهریه اضافه می کنم!

سه ماه بعد سمیه با مهریه ۲۴ کیلو شمش طلا، ۱۳۶۴ سکه تمام بهار آزادی، یک میلیارد تومان پول نقد و ۱۳۶۴ شاخه رز سیاه به عقد محسن در آمد و زندگی آنها زیر یک سقف شروع شد. اما بعد از مدت کوتاهی از ازدواج شان، عروس خانم همسرش را با نامه ای از دادگاه غافلگیر کرد گفت که مهرش را می خواهد! استدلالش هم این بود: «مگر هر وقت مشکل پیدا شد باید حقم را از تو بگیرم؟ مهریه حق من است و اگر دوستم داری باید مهرم را بپردازی تا با تو زندگی کنم!»


نظرات شما

 1. ۲۹ فروردین ۹۲
  نرگس گفت :

  برای اینجور خانواده ها و اینجور دختران واقعا باید تاسف خورد :( . همین کارها رو کردند ک پسرها هم با همه دخترها موقع خواستگاری و مهریه سخت گیری میکنند :( . مهریه هدیه شوهر به زن هست . حرمت این هدیه رو از بین بردن :( .

  پاسخ دادن
 2. ۳۰ فروردین ۹۲
  ناشناس گفت :

  لعنت به زنانی که ار قانون شرع برای بدنام کردن اسلام و سخت کردن ازدواج استفاده میکنند و این رو باید بدونند که اون دنیا نمیتونند از شفاعت حضرت فاطمه بهره مند بشند

  پاسخ دادن
 3. ۱ اردیبهشت ۹۲
  سها گفت :

  حالا دختره مثلا مهریه چشم خواسته، پسره باید عاقل باشه و زیر بار نره!

  پاسخ دادن
 4. ۱۹ اردیبهشت ۹۲
  تارا گفت :

  از مهر حالم به هم میخوره ..
  عقدم بخاطر قبول نکردن ۱۴ تا سکه بهم خورد …
  پدرشوهر هیتلر! :|

  پاسخ دادن
 5. ۲۳ اردیبهشت ۹۲
  بیچاره گفت :

  همسرم اصرار دارد من مهریه را ببخشم
  من نمی خوام این کارو بکنم
  یه بار تو حرف گفتم این کارو میکنم حالا گیر افنادم

  پاسخ دادن
 6. ۴ خرداد ۹۲
  شیرین گفت :

  هیچ کس تجربه منو نداره چون همسر و خانوادش راضی بود چندین برابر مهریه فعلی منو برام بنویسند اما پدربزرگم یه نفس می گفت نه فقط ۴۰ تا سکه
  و هیچ کس از فامیل خودمون جرات نداشت حرفی بزنه

  پاسخ دادن
 7. ۴ خرداد ۹۲
  شاپسر آزادِ آزاد گفت :

  عجبا که پای این پستِ عجیب،تا قبل از ثبت دیدگاه من فقط و فقط خانمها صاحب نظر بودند و بس…؛ حاج آقا مهدی!!!

  پاسخ دادن
 8. ۲۰ خرداد ۹۲
  زردالو گفت :

  سلام. مشکل ما اینه که به ازدواج به دید خرید و فروش نگاه میکنیم :( البته اگه قوانین اسلامی هم عادلانه بود و انقدر زنها رو محدود نمیکرد، خانواده ها مجبور نمیشدن برای ضمانت زندگی یک دختر به این تنها وسیله انقدر شدید تأکید کنند. به نظر من اگه زن حق طلاق داشته باشه و یه سری قانون مثل نصف اموالی که بعد از ازدواج به دست آمده – در صورت درخواست طلاق از طرف هر کسی – شرایط بهتر میشد…
  نظر شما چیه جناب عاقد؟

  پاسخ دادن
 9. ۲۱ خرداد ۹۲
  تاتی گفت :

  ” بیچاره” عزیز هیچوقت این اشتباهو نکن و مهریه ات رو نبخش درسته مهریه ضامن خوشبختی نیست اما نبودنش موجب سواستفاده بعضی ها میشه.منم مهرم ۵۱۴ تا سکه است.مادرشوهرم بعد از عقد زورمیکرد میگفت اگه شوهرتو دوس داری باید با بخشیدن مهرت بهش ثابت کنی اما من زیربار نرفتم.چون بعقیده من کسی که همچین درخواستی داره یجاش بدجور مشکوک میزنه

  پاسخ دادن
 10. ۲۸ خرداد ۹۲
  گل گلاب گفت :

  بسم اله!!!!!
  خدا رحم کنه من مهریم ۷۲ تا سکه بود پدر شوهرم اصرار داشت خیلی بیشتر از این حرفا باشه یچی تو مایه های عروساش اما نه من نه خانوادم قبول نکردیم چون به اعتقادم مهریه ضامن خوشبختی یا برتری نیس و دیگه دوس نداشتم به این نحو با هم عروسام مقایسه شم در حد شخصیت من نبود خدا رم شکر من وهمسرم از باهم بودنمون خیلی راضیم خیلی بیشتر از بقیه فامیل

  پاسخ دادن
 11. ۱۰ تیر ۹۲
  پسر مجرد گفت :

  “زن جوان می گفت دلش می‌خواهد مهریه‌اش آنقدر خاص و تعهد‌آور باشد که شوهرش هیچ‌گاه نتواند از قید و بند آن خودش را رها کند.”

  مهریه چیزیه که شرعا باید پرداخت… حقی است از جنس حق الناس…
  اینو میتونید تو رساله همه مراجع بخونید…
  حالا خانومها بهش به چشم دست بند نگاه می کنن که هر وقت خواستن شوهرشونو باهاش دستگیر کنن!!!
  البته حق دارن از بابت آینده نگران باشن تو این جامعه…
  نمیدونم، فقط میدونم مهریه ای که به قصد ندادن تعهد بشه اخلاقی نیست…

  پاسخ دادن
 12. ۱۰ تیر ۹۲
  پسر مجرد گفت :

  «زن جوانی که ۶ ماه از عقدش می گذشت به دادگاه رفت و مهریه میلیاردی اش را به اجرا گذاشت! او به قاضی گفت: همسرم خیلی مهربان است. اما مهریه حق من است و اگر همسرم من را دوست دارد باید حقم را بپردازد. اگر هم توان مالی اش را ندارد مشکل خودش است!»

  کاملا درست گفته…

  پاسخ دادن
 13. ۱۲ تیر ۹۲
  ناشناس گفت :

  این قضیه مهریه را اون قدر خراب کردند که ما هم که مهریه مون کمه نمی تونیم حق شرعی و قانونیمون را بگیریم چون دید همه نسبت به کسی که طلب مهریه میکنه خیلی بده.

  پاسخ دادن
 14. ۱۴ تیر ۹۲
  کاظمی گفت :

  من یه خانمم. خانم یا آقایی که انقدر احمقانه وارد یه زندگی میشن که نمیتونن واقعیت ها رو ببینن نتیجه اشون همین میشه. این خانم آدم بی انصافی بوده و اون داماد هم آدم بی اراده ای که نتونسته لااقل خانمش رو راضی نگه داره که کار به مهر نکشه.

  پاسخ دادن
 15. ۱۵ تیر ۹۲
  پسر مجرد گفت :

  خانم کاظمی چطور کار میتونه به مهر نکشه؟
  مهریه حق شرعی زنه و پرداختش واجبه، طوری که اگه مردی فوت کنه فرزندانش مثل سایر دیون پدر مهریه رو به ارث میبرن…

  تنها حالتی که این حق از گردن مرد ساقط میشه اینه که زن مهرش رو ببخشه…
  خودتون قضاوت کنید، اگه تصمیم خانم بر بخششه، چرا از اول مهر میکنه؟
  و اگه قرار نیست ببخشه، چرا داماد با استطاعت کم مهریه بالا رو میپذیزه؟

  پاسخ دادن
 16. ۲۱ تیر ۹۲
  علا گفت :

  مهر هدیه مرد و حق زنه . مرد باید اونقدر که داره مهر کنه و زن باید ارزش خودش رو در گرفتن مهر در نظر بگیره . ( به نظر من زنایی که مهر بیشتری میگیرن ارزش خودشون رو کم میکنن .)

  و در ضمن شما که این همه دم از حضرت علی و ازدواج آسون و حتی اینکه باید در گرفتن مهریه از اونا ژیروی کرد میزنین باید بدونین مهر فاطمه چقدر بوده و چه موقع ژرداخت شده . اگر واقعا اعتقاد دارین خب همونطوری رفتار کنین .

  پاسخ دادن
 17. ۲۱ تیر ۹۲
  علا گفت :

  به نظر من مهریه هدیه ایه از طرف مرد . که نسبتیست از دارایی موجود مرد . نه آونچه که در آینه ممکنه بدست بیاره .
  بازم توصیه میکنم سیره ازدواج رو در مورد علی و فاطمه یه مروری بکنین براتون خوبه . ( و خانوم ها هم توجه کنن که اگر امروز با مردی که هزار تومن داره قراره ازدواج کنین باید مهری متناسب هم دریافت کنین ) بیشتر و کمترش شاید نشونه خوبی نباشه
  ….

  پاسخ دادن
 18. ۷ شهریور ۹۲
  مهسا گفت :

  عجب ادمه کم عقلی بوده که قبول کرده

  پاسخ دادن
 19. ۱۰ آذر ۹۲
  معصومه گفت :

  توروخدا این قدر به خاطر مهریه خودتون رو پیش خانواده و همسر اینده خراب نکیند به نظر من مهریه نه خوشبختی میاره نه بدبختی ضامن خوشبختی کسی هم تا به حال نشده که چی بشه مهریه بالا اگر واقعا ی زمانی برسه که دیگه دو نفر نتونن همدیگرو تحمل کنن همچین قید مهریه رو میزنن میرن که نگو توروخدا پسرا دخترا رو مهریه زیاد مانور ندین به درد نمیخوره متلا الان من بیام به خاطر اینکه که منو ی زمانی طلاق ندن محکم کاری بشه برای ایندم به سال تولدم سکه بندازم به خدا بیخوده بیخوده بیخوده …..

  پاسخ دادن
 20. ۱۴ آذر ۹۲
  شایان گفت :

  معصومه خانم چه عجب یکدفعه هم حرف دل ما رو زدی اما کو گوش شنوا . نمیدونم چرا خانم های امروزی و قتی کسی به خواستگاریشون میره به خواستگار به چشم ثروت نگاه میکنند بابا یکی نیست به اینا بگه ثروت و دارایی ما هم مثل خودتون یا برادرتون یا پدرتونه ما که نمیتونیم درعرض چند دقیقه برای شما حداقل ۲یا۳عدد سکه ردیف کنیم چطوری باید به تاریخ تولد شما یا تاریخ تولد اجدادتون سکه بیندازیم با این سکه ها به کجا میخواهید برسید مگه نگفتن بعد از ازدواج مرد هرچی دارایی بدست بیاره با زن شریکه پس دیگه حرف حساب تون چیه ؟؟؟ لابد روکم کنی دخترهای فامیل و بدبخت کردن جوان مردمه ؟؟ با این کارهاتون مجبور میشید بیخ گوش خانواده تون بمونید وهمیشه حسرت نداشتن یک زندگی سالم بخورید و اینا همه بخاطر اینه که سخت میگیرید از ما گفتن بود باز هرطور راحت هستید عمل کنید میخواهید تاریخ تولد اقا داماد روهم به سکه هاتون اضافه کنید یک وقت کم نیاد

  پاسخ دادن
 21. ۱۴ آذر ۹۲
  معصومه گفت :

  سلام اقا شایان.تقریبا با صحنبتی که داشتین موافقم ولی دیگه این حرف رو باور ندارم که بعدا زن و مرد هر چی داشته باشن برای همدیگه هستش چون به عینه دیدم و برام تابت شد که اینطوری نیست لااقل هم اگر باشه از صد درصد شاید بیست درصد اینطوری باشه.

  پاسخ دادن
 22. ۱۷ آذر ۹۲
  لیلا گفت :

  سلام
  به نظر من مهریه بالا هیچ پشتوانه مناسبی برای زندگی نیست
  چیزی که امروزه مهم است ولی متاسفانه خیلی کم رنگ شده ، حضور ریش سفیدهای قدیمی و مومن توی مراسمهای خواستگاریه .
  خوشحالم که روز بله برون من پدر بزرگ و مادر بزرگم بودند ، مادربزرگ همسرم هم بود . از همه دخترهای فامیل هم کمتره مهریه ام اما خوشبختی خاص و زیبایی داریم . انقدر همدیگه رو دوست داریم که یک لحظه نمی تونیم از هم جدا باشیم . ۵ ساله ازدواج کردیم ، بچه مون هم تو راهه .

  پاسخ دادن
 23. ۱۷ آذر ۹۲
  زهرا.......... گفت :

  مهریه همون طورکه ازاسمش پیداست یعنی صداقت
  وقتی توزندگی صداقت کاره ای نباشه میگذاری ومیری درست مانندوقتی که براثرزلزله یاآتش سوزی …هرباشه میذاری وجونتوبرمیداری ومیری .حالابگوخونم ازطلاونقره یاهرچیزدیگری ست.
  سعی کنیم کمی صادق باشیم.حالایامردیازن فرقی نمیکنه.به امیدروزی که همه ی جونهابتونن یه زندگی ازراه حلال داشته باشن.

  پاسخ دادن
 24. ۴ دی ۹۲
  مهدی گفت :

  بین مسلمانان طبق سنت پیامبر برای ازدواج مهریه پرداخت می شود ولی بین ایرانیان ظاهرا سنتی مخالف با سنت پیامبر در جریان است و در هنگام عقد یا پیش از آن مهریه پرداخت نمی شود. اینها هم دینشان را اسلام می نامند که البته واضح و مشخص است که با دین اسلام محمد بن عبد الله که در حدود ۱۴۰۰ سال پیش ظهور کرده است فرق دارد و صرفا یک تشابه اسمی ظالمانه در اینجا وجود دارد.

  پاسخ دادن
 25. ۲۲ بهمن ۹۲
  گیلدا گفت :

  اینقدر خاص بودن واجبه؟

  پاسخ دادن
 26. ۴ اسفند ۹۲
  هرزه شناس گفت :

  خیلی ظالمن این زنا خدا ازشون نگذره این دنیا خوش باشین باشه ولی اون دنیا ایشالا ادمتون کنن امیننننننننننننننننننننننننننننننن

  پاسخ دادن
 27. ۱۵ اسفند ۹۲
  مریم گفت :

  من میخوام مهرم را ۳۰۰سکه بگم .مناسبه مگنه ؟

  پاسخ دادن
 28. ۲۳ اسفند ۹۲
  طاها گفت :

  سلام
  در صورت تمایل به تبادل لینک خبر دهید
  موفق و سربلند باشید
  یاعلی

  مجید۱: بچه ها، مجید هم رفت
  زل زده به من. نگاهش می کنم. ولی او باز هم به من زل می زند. به چشمانش که نگاه می کنم لبخند در چهره اش می نشیند. گریه ام می گیرد. او باز نگاهم می کند و می خندد. دیگر تاب نمی آورم. اشک در چشمانم سنگینی می کند. سر را پایین می اندازم. تا چشم در چشم نشویم. دو روزی می شود که عکسش را روی دیوارها چسبانده اند. عکسی که زیرش نوشته بودند: بچه ها، مجید هم رفت.

  خداحافظ مجید عزیزم
  ………………………….
  مجید۲ : دو قلوئه؟
  چقدر اذیتش کردیم. هفت طبقه شکم داشت. وقتی می خواستیم باهاش شوخی کنیم بهش می گفتیم دو قلوئه؟ اون هم دست می گرفت به شکمش. انگار که بار سنگینی را بخواهد جابجا کند، ادای حامله ها رو در می آورد. بعد با اون شکمش ما رو هل می داد و پقی می زد زیر خنده.

  - چقدر تپله! تو پوست خودش نمی گنجه!

  آخرین باری که سر به سرش گذاشتیم دلخور شده بود. ولی به روی خودش نیاورد. ولی از چشاش خوندم که ناراحت شده. اگه دوباره ندیده بودمش هیچ موقع خودم رو نمی بخشیدم. حسرتش می موند تو دلم که چرا از دلش در نیاوردم.

  قربونت بشم مجید جان. آخه تو با این شکم چه جوری تو یه متر جا، جا می شی؟

  دیگر نمی توانم بنویسم. گریه امانم را بریده است.
  ………………………….
  مجید۳: اون دنیا
  هفتم مجید تو مسجد نشسته بودیم. هر کسی یه خاطره ای از خدا بیامرز می گفت. یه دفعه یکی از رفقا، بقیه رو صدا کرد و گفت بچه ها راستش رو بخواهید من دیشب خوابش رو دیدم. گفت: احمد می دونی اولین سوالی که اینجا ازم پرسیدن چی بود؟

  گفتم: نه والله از کجا باید بدونم. تا حالا اون دنیا نرفتیم. توفیق دیدار نکیر و منکر رو هم پیدا نکردیم.

  خدا بیامرز گفت: تا رسیدن به من، گفتند: دو قلوئه؟

  ما که هاج و واج داشتیم به احمد نگاه می کردیم. یه دفعه پقی زدیم زیر خنده. از خنده ی بچه ها، خنده ی مجید اومد جلو چشمون. خنده مجید که یادمون اومد، دوباره از دلتنگی گریه مون گرفت. مثل دیوونه ها شده بودیم. گریه، خنده، گریه.

  بابای مجید اومد پیشمون. رومونو بوسید گفت: بچه ها می شه یه کم مراعات کنید. فکر می کنند شما می خواهید جلسه رو به هم بزنید. بغلش کردیم و یه دل سیر گریه کردیم رو شونه های این مرد.

  پاسخ دادن
 29. ۱۴ فروردین ۹۳
  پریناز گفت :

  به نظر من مهریه خیلی مهمه.. واقعیت اینه که به مردهای این دوره نمیشه اعتماد کرد و من به شخصه به تاریخ تولدم مهر میخوام به اضافه حق طلاق.. البته تا زمانیکه همسر آدم بد نباشه زن مریض نیس بره جدا بشه و انگه طلاق رو به دوش بکشه و همه از رفت و آمد باهاش بترسن..شما رو نمیدونم اما تو فرهنگ ما ترکها طلاق تعریف نشدست

  پاسخ دادن
 30. ۱۷ فروردین ۹۳
  عاصی گفت :

  گفتم یه سکه میخوام. سفت هم پاش وایسادم. بابا مخالفه. مامان گفته نمیبخشتم. اما من بیشتر از این نمیخوام. یه سکه به نیت یگانگی خدا و یگانگی عشق. حالا موندم با چه زبونی مامان بابامو راضی کنم. اونا هم از حرف مردم میترسن ولی من پشیزی برای حرف مردم ارزش قائل نیستم…

  پاسخ دادن
 31. ۴ اردیبهشت ۹۳
  زینب گفت :

  آقای علا خان حضرت فاطمه مهرش برای حضرت علی بود. پسرهای ما الان علی وار ازدواچ می کنن که ما فاطمه وار ازدواج کنیم؟؟؟؟؟؟؟؟

  پاسخ دادن
 32. ۴ اردیبهشت ۹۳
  زینب گفت :

  اینم یه بلاهت دیگه!! یه سکه به نام یگانگی خدا!!!!! خب خواهر من نه افراط نه تفریط. ضمنا پدر و مادرتون یه چیزی می دونن که می گن.

  پاسخ دادن
 33. ۴ اردیبهشت ۹۳
  ماریه گفت :

  گرچه دخمل خوب کرد ولی اگه جا بسره بودم دخملو خفش میکردم

  پاسخ دادن
 34. ۸ اردیبهشت ۹۳
  مائورین گفت :

  منم شوهرم مدام اصرار داره تا زنده ام مهریه اتو بدم مدیون نباشم من زیر بار نمی رم چون مهریه برای من فقط تضمین برای روزیکه خدای ناکرده شوهرم زودتر از من بمیره و فرزندانم بخوان از خونم بیرونم کنن والا هر خنده ای که شوهرم به لبم میاره مهر منه و من ازش انتظاری ندارم جز خوشی شاید روزی که مال و منالش زیاد باشه قبول کنم ولی الان فقط یک خونه و ماشین داره اونم من بگیرم به شان مردانگیش ضربه زدم و عذاب وجدان میگیرم

  پاسخ دادن
 35. ۸ اردیبهشت ۹۳
  مائورین گفت :

  و اگر روزی به این نتیجه برسیم که از هم جدا شیم همونطوری که رفتم دفترخانه با اون چندتا امضا رفتم خونش با همون امضاها ازش جدا میشم به همین سادگی چون به خودم مطمنم که می تونم از صفر شروع کنم و احتیاجی به مهر و مال اون ندارم و این وسط اون ضرر میکنه
  زنها قدرتی دارن که اگر به خیر بکار بگیرن دنیا بهشت میشه ولی صد حیف

  پاسخ دادن
 36. ۳۱ اردیبهشت ۹۳
  رها گفت :

  به نظر من همه چی باید مطابق شرع باشه مهریه نه باید کم باشه نه زیاد باید بر اساس استطاعت مالی آقا داماد باشه نه کسی با مهریه زیاد شان و منزلتش بالا میره نه کسی با مهریه ی کم شان و منزلتش پایین میاد

  پاسخ دادن
 37. ۳۱ اردیبهشت ۹۳
  رها گفت :

  من مهریه برام مهم نبود چون چندین سال طرفم رو دوست داشتم اما خانواده هامون راضی نمیشدن ما هم صبر کردیم تا همه راضی شن واسه مهریه هم مامانم پاشو کرد تو یه کفش مهریه باید ۷۰۰تا سکه باشه اما من اصلا” برام مهم نبود البته حرف مامانم نشد مامانم و خالم که مادر شوهرم هستش و شوهرم خودشون سه تایی به این نتیجه رسیدن که ۵۰۰ کافیه من بازم نظر ندادم چون اعتقاد دارم مهریه کسی رو نه خوشبخت کرده نه بدبخت خدا اون روز رو نیاره که از هم سیر بشیم در ضمن من عروسی هم نگرفتم بابام با گرفتن مراسم عروسی مخالف بود و میگفت پول هدر دادنه یه عقد خصوصی و خیلی ساده که مخارجش با بابام بود گرفتیم و رفتیم سر خونه زندگیمون الانم از زندگیم خیلی راضیم

  پاسخ دادن
 38. ۱ خرداد ۹۳
  عاصی گفت :

  زینب خانم. شما که اختیار دهن خودتو نداری میای به بقیه توهین میکنی! بلاهت از رفتار خودت میباره! اونهمه علامت تعجب از یگانگی خدا بود؟! معلومه خودتم از همونایی هستی که فردا میشینی میگی دختره حتما عیب و ایراد داشته که مهرش کم بوده! وگرنه اینجور به من نمیتوپیدی!
  همین امثال شما باعث میشن امثال پدر و مادر من از ترس آبرو بگن باید مهریه بالا باشه
  شرم بر امثال شما

  پاسخ دادن
 39. ۹ خرداد ۹۳
  علی اکبری گفت :

  سلام

  علی رضا اکبری هستم،۲۷ساله، ومجردم ،وضعیت مالیم اصلا خوب نیست،دنبال یکیم که با شرایط مالی من کنار بیاد و یا کمکم کنه، یه خانم مجرد ۲۷ تا۴۰ ساله که قصد ازدواج داره مشخصاتشو لطف کنه به ایمیلم پیامک کنه ،تا به قصد ازدواج دایم آشنا بشیم،اگه مطلقه یا بیوه هم باشه و یا مشکل خاصی داشته باشه،دارای فرزند باشه و غیره اشکال نداره،فقط اهل زندگی باشه، با هم اشنا میشیم
  ۰٫۹٫۳٫۰٫۳٫۳٫۸٫۳٫۲٫۰٫۲٫

  پاسخ دادن
 40. ۱۷ خرداد ۹۳
  saba گفت :

  آدم چه چیز ها که نمیبینه
  من وشوهرم۵ سال سختی کشیدیم تا بهم برسیم ۵۰۰ سکه مهرم شد وما گفتیم ۵۰۰ متر زمین هم اضافه کنید(پدر شوهرم زمین زیادداره) شوهرم قبول نمیکرد و میگفت چون ازخودم نیست اصلا وابدا توجه کنید بعد۵ سال

  پاسخ دادن
 41. ۱۶ تیر ۹۳
  سید ه فاطمه ح گفت :

  اینکه دخترها چنین مهریه های برای خودشان میکنند مقصر دولت است اگر دولت اجازه ندهد چنین چیزی به وجود نمیاید و همچنین مرد ها رو به خاطر مهریه به زندان بیاندازد اول به صحبتهای دو طرف را گوش بدهن منظورم دادگاهای خانواده بعد اگر مرد مقصر بود به زندان بیندازد اگر دولت ما این کار را انجام دهد دیگر دخترها اینقدر زود مهریه شان را به اجرا نمیگذارند وبعضی دخترها از همین طریق کاسبی میکند ودلیل افزایش طلاق همین است چون دولت عدالت را برقرار نمیکند

  پاسخ دادن
 42. ۱۶ تیر ۹۳
  سید ه فاطمه ح گفت :

  تازه مهریه ۱۱۰ سکه هم دراین شرایط زیاد است چرا که دخترهای این دوره زمانه در ناز نعمت بزرگ میشوند طاقت کمی سختی رو ندارند برای همین کارشان زود به طلاق کشیده میشود چون همه چیز در خانه ی پدر مهیا است فکر میکند خانه شوهر هم همین است وحمایت بیش از خانواده هم هست اگر به گذشته نگاه کنیم چنین چیزهای نبود طلاقی هم زیاد وجود نداشت

  پاسخ دادن
 43. ۱۰ مرداد ۹۳
  علی گفت :

  جالبه چه آدمای خ. .ر. .ی پیدا میشن که این مهر هارو قبول کنند… .
  پیامبر میفرماید: برای شومی ازدواج و زن همین بس که مهرش بالا باشد. تقریبا این بود.

  پاسخ دادن

دیدگاهی بنویسید


جهت دریافت آخرین مطالب یک عاقد در ایمیل خود، عضو شوید.

لطفاً در اول ایمیل خود www نگذارید.


 • افراد آنلاین : 1
 • بازدید امروز : 1009
 • بازدید دیروز : 3496
 • بازدید کل : 1648615
 • تاریخ آخرین به روز رسانی : ۱۳۹۳/۰۵/۲۶
 • تبلیغات به رنگ زرد

 •